W lutym 1991 r. na zaproszenie ks. kanonika Czesława Majdy – proboszcza parafii p.w. św. Maksymiliana, do której wówczas należała ta część osiedla, przybył na tzw. wizję lokalną – Jego Eminencja Ksiądz Henryk Kardynał Gulbinowicz. Po zapoznaniu się z terenem Metropolita Wrocławski zadecydował, żeby tutaj utworzyć Samodzielny Ośrodek Duszpasterski, obsługiwany początkowo z parafii św. Maksymiliana M. Kolbego. Rozpoczęliśmy starania o dzierżawę gruntu pod przyszły obiekt sakralny. Pomimo problemów 26.11.1991 r. została nam przyznana dzierżawa gruntu o powierzchni 0,30 ha. Chciałbym tutaj podziękować Wam Drodzy Parafianie, za wyrażenie swej woli i chęci posiadania kaplicy, co zostało poparte około tysiącem podpisów. Przez około rok trwało załatwianie formalności. Jesienią 1992 r. rozpoczęliśmy zagospodarowywanie terenu oraz prace przy fundamentach. Dopiero w czerwcu 1993 r. dostaliśmy pozwolenie na budowę.
Od 26.06.1993 r. już jako Rzymsko-Katolicki Samodzielny Ośrodek Duszpasterski p.w. Miłosierdzia Bożego, a więc prawnie istniejący, rozpoczęliśmy wznoszenie murów kaplicy z pustaków, które w ilości ponad 5 tysięcy sztuk wyprodukowały panie: Wanda Iwańczak i Aldona Ragan. Po czterech miesiącach, w październiku 1993 r. kaplica w stanie surowym była gotowa. Pozostały jeszcze do zrobienia konstrukcja i poszycie dachu, drzwi i okna. Ostatecznie uporaliśmy się z tym do 23.12.1993 r. I wreszcie nadszedł ten historyczny dzień – Wigilia Bożego Narodzenia, kiedy to w murach naszej kaplicy została złożona Miłosiernemu Bogu – pierwszy raz Najświętsza Ofiara Eucharystyczna – była to Msza św. Pasterska.
https://milosierdzie.wroclaw.pl/pl/2017/02/18/z-dziejow-parafii/
Losy parafii w okresie 1994 – 2011
W październiku 1994 r. parafia przeżywała nawiedzenie kopii cudownego obrazu M. B. Częstochowskiej. W kwietniu 1996 r. odbyła się pierwsza wizytacja kanoniczna. Wizytował ks. bp Jan Tyrawa. W marcu 2000 r. parafia otrzymała ok. 0,6 ha ziemi pod budowę nowego kościoła. Projekt nowej świątyni jest dziełem architekta Dariusza Wojtowicza z Głogowa, autora kilku zrealizowanych projektów kościołów w Polsce. 21 marca 2003 r. ks. proboszcz wykopał pierwszą łopatę ziemi, inaugurując budowę. 21 maja 2003 r. ks. proboszcz był obecny na audiencji na placu Św. Piotra w Rzymie, gdzie ówczesny Papież, Św. Jan Paweł II, pobłogosławił kamień węgielny do nowego kościoła. 2 tygodnie później J. Em. Ks. Kard. Henryk Gulbinowicz dokonał poświęcenia i umieszczenia kamienia węgielnego w ścianie kościoła. 24 grudnia 2005 r. została odprawiona Msza Św. Pasterska w nowym kościele. 6 maja 2006 r. gościliśmy nowego Arcypasterza, ks. abpa Mariana Gołębiewskiego, i od tamtego dnia codziennie sprawujemy Eucharystię i nabożeństwa. 19 kwietnia 2009 r. ks. abp Marian Gołębiewski dokonał poświęcenia naszej nowej świątyni.
W świątyni Miłosierdzia Bożego znajduje się 14 stacji Drogi Krzyżowej, rzeźbionych w drewnie dębowym przez Bronisława Holaka, a ponadto 2 ołtarze boczne – w kaplicach Matki Bożej Miłosierdzia, gdzie znajduje się kamień węgielny, oraz św. Siostry Faustyny, gdzie są jej relikwie oraz relikwie bł. ks. Michała Sopoćki. Przed kościołem stoi pomnik św. Jana Pawła II, który ufundowali parafianie z wdzięczności za nauczanie i świadectwo o Bożym Miłosierdziu. Papież z radością wita wiernych i zaprasza ich do Świątyni Miłosierdzia Bożego.
Parafia liczy ponad 8 tysięcy wiernych. Istnieją w niej różne grupy modlitewno – formacyjne: Żywy Różaniec (Róże Żeńskie i Męska), Grupa czcicieli Św. Ojca Pio „Gloria”, Grupa Charytatywna Caritas, Apostolat Margaretka, Liturgiczna Służba Ołtarza (ministranci, lektorzy, ceremoniarze), Grupa Ojców Ministrantów, a także Schola Dziecięca. Wydawana jest gazetka parafialna „Głos Miłosierdzia”.